קצב הגוף

 

שינה ערות והמחזוריות היומית

הפעילות היומית שלנו מתנהלת סביב שני מצבים עיקריים – שינה וערות. המצבים האלה קובעים לנו מסגרת מחזורית של פעילות יומית.

למעשה, גופנו מורכב יותר ופועלות בו מערכות מחזוריות של דקות ושעות ובתיאום עדין בין כל המערכות האלה. מן הראוי להכיר ולכבד את המערכות האלה משום ששיבוש שלהן תתבטא בבעיות תיפקודיות ובריאותיות.

 המיקצב השולט הוא המחזור היומי – המיקצב הצירקדיאני. זהו מיקצב אב הכולל בתוכו את המיקצבים הקטנים יותר. כל מערכת המיקצבים הראשית מתואמת ממרכז זעיר במוח – הגרעין הסופרא-כיאזמטיSuprachiasmatic Nucleus..גלי תוף

המיקצבים הפנימיים פועלים במחזוריות מקורבת ל 24 שעות. התיאום והסינכרון היומי נעשה בהשפעת גורמים סביבתיים וחיצוניים שהעיקרי שבהם הוא אור היום.

 חום הגוף

טמפרטורת הגוף מישתנה לאורך היממה עם הפרשים של כמעלה בין נקודות השפל והשיא. נקודת השיא תהיה בשעות הערב, בין השעות 19:00 ו 22:00 .נקודת השפל תהיה בשעות הלילה בעודנו שקועים בשינה עמוקה, בין השעות 2:00 ו 5:00 לפנות בוקר.

המשמעות לשינה תהיה שאנו מתחילים את שלב השינה כאשר טמפרטורת הגוף בירידה.

נקודה מאד משמעותית היא שמחזוריות טמפרטורת הגוף מתקיימת גם כאשר איננו ישנים. יש לכך משמעות רבה לאנשים עסוקים בלילה, המתפקדים בניגוד לשעון הביולוגי הטבעי.

 ההורמונים במעגלי המחזוריות היומית

כמה דוגמאות :

ההורמון מלטונין – Melatonin

המלטונין מעניין במיוחד בהתיחס לשינה. היו שקראו לו הורמון החשיכה. הוא נחשב כגורם ראשי לשינה ואף מקובל לקחת אותו במצבים של קשיי שינה. הפרשת המלטונין מתחילה עם רדת החשיכה ומגיעה לשיאה לפנות בוקר, לפני היקיצה.

משלב זה נפסקת הפרשתו והגוף ממיר אותו חזרה לסרוטונין, שחשוב לתהליך ההתעוררות, הריכוז והרגשת השמחה.

במקביל תתחיל בבוקר הפרשת קורטיזול החשוב לתיפקוד המערכת החיסונית וההתמודדות עם מתח.

 ההורמון לפטין – Leptin

זהו הורמון המדכא תיאבון ומגביר מטבוליזם והוא מופרש בצורה מוגברת בשלב השינה. המשמעות היא שמערכת העיכול נמצאת בפעילות מינימלית בלילה.

לעומתו, הורמון הגרלין – Ghrelin – המעורר תיאבון, יופרש בצורה מוגברת בשעות הערות והפעילות היומית.

 

גם הורמון הגדילה מופרש בצורה מוגברת דווקא בשינה העמוקה.

 שיבוש המחזור היומי

כל המימצאים מאשרים ששיבוש פעילות השעונים הביולוגיים, יש בהם כדי לגרום לליקויים גופניים ונפשיים קשים. לרבים מוכרת תופעת ה יעפת – Jet Lag . זוהי תוצאה ברורה של שינוי אזורי הזמן והצורך להתרגל למחזור יומי שונה.

התופעות החמורות יותר של שיבוש השעונים הביולוגיים מתבטאות בבעיות שינה, דיכאון, חוסר תיפקוד, השמנה, פגיעה במערכת החיסונית ואף סרטן.

במרבית המקרים, האוכלוסיה הנפגעת לא מקשרת תופעות אלה לחסך שינה. ברוב המקרים פונים ל”עזרים” קלים, כמו כדורי שינה, משקאות אנרגיה, חומרי הרגעה.

 יש לנו צרכים ביולוגיים חיוניים ! לא ניתן ולא משתלם להתעלם מהם !

 

 חומר לעיון

Division of Sleep Medicine at Harvard Medical School. The Drive to Sleep and Our Internal Clock. December 18, 2007.

National Sleep Foundation. Sleep Drive and Your Body Clock.

 

השאר תגובה

השאר תגובהמאמרים קשורים

עוד על שלבים בשינה ומחזורי שינה

הכניסה לעולם השינה הדרגתית. במצב ערות פעילים במוחנו גלי ביתא וגמא הצפופים.     1 – שלב ההירדמות או הנמנום. עוצמים עיניים,

כמה לישון

כולם מחפשים את נוסחת הפלא – כמה שעות צריכים לישון רבים מאד לא מרוצים מן השינה שלהם. אנשים מקווים שנוסחה

גוף מלא שעונים ( ביולוגיים )

שעונים ביולוגיים ומיקצבים התעוררתם בבוקר כמה דקות לפני צלצול השעון ? סימן שהשעון הביולוגי פועל כראוי. בגופנו פועלים בכל רגע